4. Moos. 3, Apt. 18

4. Moos. 3

Apt. 18

4. Moos. 3

Leeviläiset hoitivat pyhäkkötelttaa ja jumalanpalvelusta. Vastuut eri tehtävien hoidosta oli selkeästi ja yksityiskohtaisesti jaettu. Nykyään seurakunnassa puhutaan eri palvelutehtävistä. Palvelutehtävät eivät ole vain harrastuksia tai nakitettuja hommia. Jokaisen tehtävän taustalla on motiivi: Rakentaa Jumalan kohtaamisen paikkaa.

Apt. 18

”Eräänä yönä Herra sanoi näyssä Paavalille: ”Älä pelkää, vaan puhu edelleen, älä vaikene.”” (Ap. t. 18:9)

Paavalia yritettiin vaientaa. Jumala vahvisti ja rohkaisi häntä näyssä ja kehotti olemaan vaikenematta.  Yliluonnolliseen rohkaisuun nojaten oli varmasti helpompi jatkaa hommia. Sai olla varma siitä, että Jumala on mukana. 

Jotkut painottava rakkauden tekojen merkitystä evankeliumin julistuksessa.  Toiset taas evankeliumin sanallista julistusta. Nämä kulkevat Raamatussa käsikkäin. Tekoihin liittyy usein myös Jumalan yliluonnollinen voima, merkit Jumalan valtakunnasta. 

Paavali ohjeistaa Kolossalaisia: 

”Suhtautukaa viisaasti ulkopuolisiin, käyttäkää sopivaa hetkeä hyväksenne. Puhukaa aina ystävällisesti, kuitenkin sananne suolalla höystäen. ” (Kol. 4:4-6)

Rukoillaan Pyhän Hengen johdatusta ja hänen avaamiaan tilanteita. Rukoillaan, että ihmispelko tai muut pelot eivät tulisi esteeksi julistuksellemme. Vahvista ja rohkaise Herra meitä. 

Topi