Saul kuolee. Hänen kuolemansa syy kerrotaan 1. Aikakirjassa:
”Näin kuoli Saul, koska hän oli luopunut Herrasta eikä ollut totellut hänen sanaansa. Saul oli myös hakenut neuvoa vainajien hengiltä eikä Herralta. Siksi Herra antoi hänen kuolla ja siirsi kuninkuuden Daavidille, Iisain pojalle.” (1.Aik.10:13-14)
Nyt alkaa uuden kuninkaan aikakausi.
Tässä luvussa tulee upealla tavalla esiin Jumalan väliintulo: Olimme kaikenlaisen pahan vallassa, mutta sitten Jeesuksessa ilmestyi Jumalan hyvyys ja rakkaus ihmisiä kohtaan ja alkoi tapahtua: Jumalan toimintaa, pelastusta, uudistumista, vanhurskauttamista, armoa, ikuista elämää, runsaasti Pyhän Hengen vuodatusta….Ei meidän asiostamme, vaan koska Jumala halusi armossaan toimia. Aika jumalakeskeistä.
Kaiken tämän voimauttamana aletaan puhua hyvistä teoista. Järjestys on tärkeä: Ensin Jumalan toiminta, sitten hyvät teot.
Topi
