Hes. 8, Matt. 5

Hes. 8

Matt. 5

Kirkkovuosikalenterissa todetaan Tapaninpäivästä seuraavasti: 

”Toinen joulupäivä, ensimmäisen marttyyrin Stefanoksen ja hänen myötään kaikkien marttyyrien muistopäivä, muodostaa vastakohdan ensimmäiselle joulupäivälle. Jumalan pelastussanoma jakaa ihmiset sen vastaanottaviin ja sen hylkääviin, Kristuksen seuraajiin ja hänen vainoojiinsa. Jumala antaa Pyhän Hengen voimaksi jokaiselle, joka rohkeasti tunnustaa uskonsa Kristukseen.”

Tunnelmat vaihtuvat siis hyvin dramaattisesti ensimmäisen ja toisen joulupäivän välillä. Tänäkin jouluna monet meidän sisaremme ja veljemme maailmalla joutuvat kärsimään uskonsa takia. Joulu on erityisesti sellaista aikaa, jolloin vainotut kristityt kokevat väkivaltaa. Rukoillaan heidän puolestaan ja myös niiden puolesta, jotka heitä vainoavat.

”Autuaita ovat ne, joita vanhurskauden vuoksi vainotaan: heidän on taivasten valtakunta. Autuaita olette te, kun teitä minun tähteni herjataan ja vainotaan ja kun teistä valheellisesti puhutaan kaikkea pahaa. Iloitkaa ja riemuitkaa, sillä palkka, jonka te taivaissa saatte, on suuri. Niinhän vainottiin profeettojakin, jotka elivät ennen teitä.” (Matt. 5:10-12)

Pekka