1. Moos. 50, 1. Tim. 5

1. Moos. 50

1. Tim. 5

Kun heitetystä kivestäkin voi tulla siunaus. Kun Joosef myytiin Egyptiin orjaksi, kun häntä syytettiin valheellisesti Potifarin vaimon viettelemisestä tai kun hän joutui vankilaan, hän ei varmaan voinut tietää, että asiat voisivat vielä kääntyä hyväksi. Nyt oli se hetki, jolloin Joosef sanoi veljilleen: Te kyllä tarkoititte minulle pahaa, mutta Jumala käänsi sen hyväksi. Hän antoi tämän kaiken tapahtuma, jotta monet ihmiset saisivat jäädä henkiin. (1. Moos. 50:19 – 20). Haluaisitko sinäkin kokea sen, että kaikella mitä sinulle on tapahtunut, on jokin suurempi merkitys? Minä ainakin haluaisin. 

Muuta minut. En halua joutua vaikeuksiin enkä pyydä niitä Mutta kun elämään tulee odottamattoa vaikeuksia ja pahoja aikoja, ainut toive ja rukous on, että Jumala vapauttaisi niistä. 

Sen sijaan, että pyytäisin Jumalaa päästämään minut vaikeuksista mahdollisimman nopeasti, opettelen pyytämään tilanteeseen Jumalan läsnäoloa. Olen myös muutamassa isossa vaikeassa menetyksessä joutunut opettelemaan rukousta: ”Kun Herra et kerran muuta tätä olosuhdetta, etkä toista ihmistä, tässä olen: muuta minut.” En ikinä olisi uskonut, että pystyn jatkamaan elämää kuoleman jälkeen. Ihme tapahtui ja rukoukseeni vastattiin! Pikku hiljaa Jumala alkoi muuttaa minua niin, että suru alkoi väistyä ja elämään löytyi uusi merkitys.

Heli