Ps. 49, Ef. 5

Ps. 49

Ef. 5

Paavali jatkaa edellisen luvun lopun teeman (eli mielen ja hengen uudistuksen) käsittelyä Efesolaiskirjeen viidennessä luvussa. Tämän luvun kiteytys on mielestäni jakeessa 18, jossa Paavali toteaa, että ”antakaa Hengen täyttää itsenne”.

Mielen ja hengen uudistuksen ydin on, että annamme Pyhän Hengen täyttää itsemme joka hetki ja jatkuvasti. Se ei aina ole kovin helppoa arkisten askareiden, kiireiden, huolien ja murheiden keskellä, joten tarvitsemme siihen toistemme apua ja tukea (esimerkiksi jakeet 19-20).

Kyse on lopulta kuitenkin varsin yksinkertaisista asioista. Olennaista on jokapäiväisen elämän keskellä muistaa kääntyä, vaikka lyhyestikin, Isän ja Pojan ja Pyhän hengen puoleen ja antaa hänelle lupa tulla elämämme todellisuuteen. Voi vaikka rukoilla lyhyesti ja yksinkertaisesti: ”Tule, Pyhä Henki, tähän hetkeen ja tilanteeseen!”

Pekka