2. Aik. 25, Apt. 19

2. Aik. 25

Kun Jumala tunnetaan vain ulkoa. Kuningas Joas murhattiin salaliiton seurauksena ja hänen poikansa Amasja tuli kuninkaaksi. Amasja palveli Jumalaa puolisydämisesti. Hän toi sodasta edomilaisia vastaan heidän jumaliaan ja kumarsi niitä ja uhrasi niille. Amasja myös lähti isottelemaan ja haki sotaa pohjoisvaltiota Israelia vastaan. Siitä ei seurannut hyvää. Israelin kuningas Joas hyökkäsi maahan. Raamattu kertoo, että Jumala oli itse määrännyt Amasjan toimimaan typerästi, jotta Amasja joutuisi vastuuseen jumalattomuudestaan.

Amasjan johtama Juuda jäi tappiolle. Seurauksena Joas kuljetti Amasjan Jerusalemiin ja revitytti tämän silmien alla Jerusalemin kaupungin muuria neljänsadan kyynärän eli noin 180 – 200 metrin matkalta. Joas myös ryösti Jerusalemin temppelin. Näin Juudan hallintokaupunki tuli alttiiksi hyökkäyksille ja temppeli, Jumalan asuinsija maan päällä, häväistiin.

Miten Jumalaa voikaan olla niin vaikeaa seurata kokosydämisesti? Kun Jumala on vain ulkokohtainen asia elämässä, hurskaus on päälle liimattua ja karisee aikojen ja ihmisten vaihtuessa. Jeesus lähetti meille Pyhän Henkensä puolustajaksi. Pyhä Henki on kanssamme aina, ja opettaa meitä pitämään kiinni siitä, mikä on oikeasti tärkeää. Pyhä Henki meissä pitää meidät Jeesuksen yhteydessä. Sitä yhteyttä ei Amasjalla eikä Juudan muilla kuninkailla vielä ollut. 

Apt. 19

Voimatekoja ja vastustusta. Jumala teki ennennäkemättöiä voimatekoja Paavalin kätten kautta. Jopa pääliinooja ja muita Paavalin käyttämiä vaatekappaleita vietiin sairaiden päälle, ja taudit kaikkosivat ja pahat henget lähtivät pois (Apt. 19:1 – 2). On ihmeellistä, miten voimakkaasti evankeliumi levisi. Erilaiset tunnusmerkit ja ihmeet todistivat samaa, mitä Paavali ja muut apostolit julistivat: Jeesus on noussut kuolleista ja hänellä on valta yli sairauksien ja kuoleman. 

Samaa tahtia uskon leviäimisen myötä levisi ja kasvoi myös vastustus. Jeesus ja hänen Henkensä tuovat rauhan, paha henki puolestaan tappaa ja tuhoaa. Siitä esimerkki oli Steuaksen poikien kohtalo, kun he, vaikka eivät olleet oppineet tuntemaan Jeesusta, käyttivät hänen nimeään pahojen henkien pois ajamiseen. Pahat henget runtelivat Steuaksen pojat verille. Tapahtuma synnytti tervettä pelkoa Jeesusta ja hänen voimaansa kohtaan niin, että Jumala sai ylistyksen. (j. 11 – 17).

Missä Jeesusta kaivataan. Kaipaamme monissa seurakunnissa nytkin samanlaista armon ja voiman aikaa, kuin Apostolien teoissa oli. Alkuseurakunnan aikaan kaikki eivät uskoneet Jeesukseen ja kääntyneet palvelemaan Jumalaa. Samoin on nyt. Ajattelen, että meidän tulee olla herkkiä ja pyytää Jumalalta ohjausta, jotta näemme ne ihmiset ja ihmisryhmät, jotka erityisesti kaipaavat Jeesusta, jotta osaamme kutsua erityisesti heitä Jeesuksen tuntemiseen.

Heli