2. Moos. 24 Apt. 17

2. Moos. 24

Kuinka monta liittoa Jumala itse asiassa tekee Vanhassa Testamentissa? Raamatussa kerrotaan ainakin liitosta Noan, Abrahamin ja Daavidin  kanssa. Jotkut liitot ovat erillisiä, jotkut ovat jatkumoa tai laajennuksia toisiin liittoihin. Kaikissa näissä liitoissa on omat lupauksensa ja sääntönsä.

Tässä luvussa Jumala tekee liiton Israelin kansan kanssa. Jumala oli toki valinnut Israelin omaksi kansakseen jo kauan aikaisemmin, mutta nyt valinta sinetöitiin ja virallistettiin. Tätä on mielenkiintoista verrata uuteen liittoon, jonka Jeesus teki seurakunnan kanssa. Kun lukee vaikkapa Paavalin kirjeitä, niin tuntuu siltä, että uusi liitto on vasta odottamassa täyttymystään. Olemme vasta ”kihlausvaiheessa” ja häät ovat vielä edessäpäin:

Vartioin teitä intohimoisesti Jumalan puolesta. Olenhan kihlannut teidät yhdelle ainoalle miehelle, Kristukselle, ja tahdon tuoda teidät hänen eteensä kuin puhtaan neitsyen.  (2. Kor. 11: 2)

Tämä ei tarkoita sitä, että uusi liitto olisi epävarmalla pohjalla, mutta parempaa on vielä tulossa.

Apt. 17

Paavali ja kumppanit siirtyivät uudelle mantereelle, mutta toimintatapojaan he eivät muuttaneet. Uuden kaupungin evankeliointi aloitettiin synagogasta ja ensimmäiset kristityt kaupungissa olivat pääsääntöisesti juutalaisia. Tästä huolimatta Paavalia pidettiin nimenomaan pakanoiden apostolina. Johtuikohan tämä siitä, että Paavali kuitenkin avoimesti piti ovea auki kaikille ihmisille?

Ateenassakin Paavali kävi synagogassa, mutta ilmeisesti kovin suurta tulosta ei tullut. Hän myös keskusteli kaikkien tapaamiensa ihmisten kanssa torilla ja lopulta herätti niin paljon huomiota, että joutui Areiopagille tekemään selkoa sanomisistaan. En ollut aiemmin oikein ymmärtänyt, että Paavalin kuuluisa puhe on siis  pidetty eräänlaisessa kuulustelussa. Hän ei tosin ollut syytettynä mistään, vaan kyseessä oli enemmän ajatustenvaihto.

Paavalin puheen sisältö oli sanoma Jumalasta, joka on kaikkia lähellä. Itse asiassa Hänen läsnäolonsa ylläpitää elämää meissä. 

Marko