Haamania, pahista risoo, kun Mordokai ei kumartanut häntä, vaikka kuninkaan käskystä kaikkien oli kumarrettava. Mordokain käytös paljasti hänen kansallisuutensa ja se tieto tuli Haamanille. Yhden juutalaisen eliminointi ei riittänyt Haamanille, joten hän alkoi edistää juutalaisten joukkotuhon ajatusta ja sai sen kuninkaan käskyksi asti.
Vihollisuuksien syyt ovat usein syvemmällä kuin osaamme äkkipäätään ajatella. Haamanin juutalaisviha heijastui hänen asenteissaan ilmeisen syvältä. Nimittäin Haaman lienee ollut syntyperältään amalekilainen, jonkun olen kuullut opettaneen, että hän olisi ollut edomilainen. Oli kansallisuuden määrittely miten tahansa, hän tuli sellaisesta kansasta, joka oli kautta vuosisatojen vastustanut israelilaisia ja sotinut heitä vastaan.
Mitä tarkoittaakaan nykymaailmassa, jos emme kumarra sitä, mitä tarjotaan vaihtoehdoksi Jumalan edessä nöyrtymiselle? Mitä siitä seuraa meidän maassamme? Monissa maissa se nostattaa vihan ja vie vainoon ja jopa kuolemaan. Jeesus auta, anna erottelukykyä, vahvista omiasi ja käsittele valtioiden politiikkaa tavalla tai toisella.
Jakeen 24 loppusanoissa todetaan, että ”juuri tämä opetuslapsi todistaa näistä asioista ja on kirjoittanut tämän. Me tiedämme, että hänen todistuksensa on tosi.” Ketkä me? Tässähän on erittäin vahva viesti, että Johannes oli täysipäinen, Jeesuksen nähnyt ja kokenut aikalainen, kun joku joukko, me, tiesi ja tunsi Johanneksen ja vahvisti viestin. Todistajia oli.
Uskominen on silti lopulta Pyhän Hengen työtä. Hän vaikuttaa uskon. Sitä usein ihmettelen itsekin, Pyhä Henki minussa uskoo tavallisena maaliskuun keskiviikkona.
Pirkko