Tämä kohta on mielenkiintoinen sillä Jumala tulee konkreettisesti kohtaamaan Aabrahamin. Yleensä kun mietin miten Jumala kohtaa niin ajattelen hengellistä tilaa, unta tai näkyä tai sitten sitä kuinka Jeesus kohtasi maanpäällä olessaan meitä. Tässä kohdassa Jumala kuitenkin kohtasi Aabrahamin ihmismäisessä muodossa. Uskon, että tässä kohdassa Jeesus toimii vanhan testamentin aikana. Tuo kohtaaminen jäi mieleeni. Aabraham nähdessään Herran tahtoi olla hänen seurassaan ja tarjota kaikkein parasta mitä hänellä oli.
Tehtyään liiton Aabrahamin kanssa ei Jumala muuttanut suunnitelmiaan Saaran lapsettomuuden ja korkean iän vuoksi, vaan teki luollisesti mahdottoman ihmeen ja lupasi että Saara tulee raskaaksi ja saa lapsen. Tämä sama Jumala kuuli Aabrahamin pyynnön jäädä seuraan ja päätti jakaa suunnitelmaansa. Hän kuuli valitushuudot Sodoman ja Gomorran asukkaiden tekojen tähden ja hän kuuli Aabrahamin pyynnön pelastaa kaupunki jos siellä on kymmenen uuskollista. Pyydän, että Jumala kuulee ja kohtaa meitä arjessamme.
Jeesus puhuu vertauksessa taivasten valtakunasta. Joskus kun tutkin minkä kokoiseksi sinappikasvi kasvaa niin löysin, että se kasvaa puolitoista metriseksi, mikä on varsin kunnioitettava koko niin pienelle siemenelle. Kuitenkin Jeesus kuvaa sen kasvavan puuksi mihin linnut voivat pesiä. Samoin pieni määrä hapatettu voi hapattaa isonkin taikinan, mutta kolme vakallista vastaa 36 litraa jauhoja, mikä on todella massiivinen taikina. Kun Jumalan valtakunta toimii pienistäkin asioista voi kasvaa paljon suurempia, kuin voimme kuvitellakkaan.
Elli
