2. Moos. 25, Jaak. 3

2. Moos. 25

Jaak. 3

“Kirjoita paljon, julkaise vähän”

Tämä ajatus tuli mieleeni päivän raamatun tekstejä lukiessani.

Vanhan testamentin luvussa ajatus harhautui miettimään kaikkea epäolennaista.

Uuden testamentin luku on kärkisijoilla jos minulta kysyttäisiin että mitkä raamatun kohdat sopivat parhaiten elämänohjeiksi. Tosin siinä asiat esitetään kovin mustavalkoisesti, mutta sillekin lienee tarkoituksensa.

Usko Jeesukseen ei tarkoita että olisi koko loppuelämänsä vapaana pahoista ajatuksista ja aikeista. Sen kieltäminen on kuin laittaisi painekattilaan lisää potkua ja jossain kohtaa tulee vuoto tai jopa räjähdys.

Kirjoittaminen on hyvä tapa purkaa tuota pään sisäistä painekattilaa. Mutta se mitä julkaiset/tuot julki onkin sitten aivan eri asia. Esimerkiksi nämä omat raamattukommenttini, eiväthän ne ihan timanttia ole, mutta huomattavasti parempaa kuin kaikki se, mikä on jäänyt julkaisematta ja poistettu iäksi bittiavaruuteen.

Kirjoittaminen tuo myös näkyviin mitä Jumala sinussa tekee. Mitä hienoja ajatuksia Pyhä Henki saa sinussa aikaan. Paljon on myös positiivista ja rakentavaa jota nousee ajatuksiin, kun ylläpidät suhdettasi Jumalaan. On merkityksellistä kirjoittaa myös niistä.

Aika iso osa tästä rakentavasta materiaalista ei löydä välttämättä oikeaa kanavaa saatettavaksi muiden tietoon (ainakaan heti, joskus vasta vuosien/vuosikymmenten päästä tai sitten ei koskaan) mutta olennaisempaa on kirjoittamisella tuoda näkyväksi sinun ja Jumalan (vuorovaikutus)suhdetta.

Mistä sinä kirjoittaisit tänään?

–Tomppa