Ps. 23, Ilm. 20

Ps. 23

Ilm. 20

Tänä päivänä on teksteissä tarjolla tuttuakin tutumpi ja lohdullinen paimenpsalmi, mutta myös aika hankalia ja laajoja teemoja Ilmestyskirjasta: tuhatvuotinen valtakunta, Saatanan lopullinen tappio ja viimeinen tuomio. Päätin tutkailla näistä hieman tuhatvuotista valtakuntaa Raamatunselitysopas Novumin (osa 4: s. 977-984) ja Aikamedian Sana elämään -kommentaariraamatun (s. 2665-2666) avulla.

Novumin mukaan tuhatvuotista valtakuntaa koskevaa Ilmestyskirjan kohtaa pidetään yhtenä Raamatun vaikeimmista. Sekä Novum että Aikamedian kommentaariraamattu esittelevät kolme pääasiallista tulkintaa:

    1. Amillenialismi: Kyseessä on vertauskuvallinen (kirkkohistoriallinen) ajanjakso Jeesuksen taivaaseenastumisen ja hänen toisen tulemuksensa välillä.
    2. Postmillenialismi: Seurakunnassa on tuhannen vuoden rauhan jakso, joka päättyy siihen, kun Saatana pääsee valloilleen. Jeesus palaa takaisin, kukistaa Saatanan ja hallitsee ikuisesti. Tämän tulkinnan mukaan Jeesus siis palaisi tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen.
    3. Premillenialismi: Tuhatvuotinen valtakunta alkaa Jeesuksen toisesta tulemisesta, kestää nimensä mukaisesti tuhat vuotta ja on maan päällä oleva, konkreettinen Jumalan valtakunta.

Näistä voisi kirjoittaa todella pitkästi ja monipuolisesti, mikä ei liene tässä kohtaa tarkoituksenmukaista. Ehkä voi vain todeta Novumin sanoin: ”Jokaiselle Raamatun lukijalle on hyödyksi tuntea nämä kolme pääsuuntausta.” Aika näyttää, miten oikeasti käy. Sitäkään emme voi tietää, ketkä ovat näitä tapahtumia aikanaan todistamassa. Olennaista on muistaa se, mitä Jeesus sanoi, kun hän puhui lopun ajan tapahtumista (Luuk. 21:28): ”Kun nuo tapahtumat alkavat, nostakaa rohkeasti päänne pystyyn, sillä teidän vapautuksenne on lähellä.”

Pekka