Hes. 29, Matt. 26

Hes. 29

Matt.26

Huomio kiinnittyi tällä kertaa siihen, miten Jumala käytti kuninkaita oman tahtonsa täyttämiseen.  “Minä annan hänelle (Babylonian kuninkaalle) Egyptin maan, siten hän saa palkan minun hyväkseni tekemästään työstä – näin sanoo Herra Jumala” (20). Monta kertaa mainitaan se, että näiden sotatoimien tarkoituksena on se, että kaikki tietäisivät, että “minä olen Herra.”  Historia on His story. Mitenkähän nykysotien laita on? Milloin työ tulee tehdyksi ja sodat loppuvat?

Jostain tuli mieleen se, että Jumala ilmoittaa itsensä kansojen kohtaloissa. Löysinkin kohdan vanhasta Kristinopista.  ”Jumala kohtaa meidät luonnossa, elämämme kohtaloissa ja kansojen vaiheissa. Hän puhuu meille omassatunnossamme. Mutta erityisesti Jumala ilmaisee itsensä meille Pyhässä Raamatussa ja Vapahtajassamme Jeesuksessa kristuksessa.” (KO 4.)

Matteuksessa Jumalan ilmoitus ja Jeesuksen toiminnan ydin tulee esiin ehtoollisen asettamisessa:” Tämä malja on minun vereni, liiton veri, joka kaikkien puolesta vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi” (28). On meneillään muutoksen aika vanhasta uuteen.

“Oi sinä kaikkein armollisin, ristiinnaulittu Herra Jeesus Kristus. Armahda minua, vaivaista syntistä, ja katso puoleeni laupeutesi silmin, niin kuin sinä katsoit Pietariin, kun hän oli kieltänyt sinut, niin kuin sinä katsoit syntiseen naiseen fariseuksen kodissa ja ryöväriin ristinpuulla. Anna minulle pyhä armosi, että minä niin kuin Pietari itkisin syntejäni, niin kuin syntinen nainen sinua sydämestäni rakastaisin ja ryövärin kanssa saisin katsella pyhiä kasvojasi taivaassa iankaikkisesti.” (Virsikirja 706)

Juha