Joosef joutui vankilaan, mutta se ei ilmeisesti ollut mikään ihan kamala paikka, vaan ”eliittivankila”. Se ei varmastikaan ollut mikään hotelli, mutta sinne tuotiin hoviväkeäkin, jos he sattuivat suututtamaan faraon. Siksi Joosef saattoi siellä ollessaan verkostoitua hyvässä asemassa olevien ihmisten kanssa. Yksi tällainen oli tässä luvussa esiintyvä juomanlaskija. Hän oli merkittävä hovin virkamies, koska hän oli usein faraon kanssa samassa huoneessa. Hänellä ei ollut varsinaista valtaa, mutta puheillaan ja toiminnallaan hän saattoi tietenkin vaikuttaa paljonkin.
Joosef selittää tässä luvussa juomanlaskijan ja ylileipurin enneunet. Toisella oli myönteinen ja toisella kielteinen selitys. Olen joskus miettinyt sitä, että miksi ylileipurille annettiin noin kamala viesti. Siinähän ei ollut mitään toivoa tai mahdollisuutta vaikuttaa omaan kohtaloonsa. Nyt tulin ajatelleeksi, että näin hän sai kolme päivää aikaa valmistautua tulevaan, ehkä valmistella läheisiään ja järjestää asiansa. Tässä valossa itseasiassa juomanlaskijan uni tuntuisi tarpeettomalta. Siitä unesta oli lopulta enemmän hyötyä Joosefille kuin juomanlaskijalle itselleen. Jumala käytti toisen ihmisen unia auttaakseen Joosefia lopulta pääsemään pois vankilasta.
Jumalan johdatus Joosefin elämässä oli ennen kaikkea sidoksissa Jumalan läsnäoloon. Ulkoiset olosuhteet eivät olleet hääppöiset, mutta sisäisesti Joosefilla tuntui menevän ihan hyvin. Tämä on puhuttelevaa ja rohkaisevaa myös meille.
Edellisessä luvussa Paavali vertasi itseään lasten vanhempiin. Tässä luvussa hän tunnustaa olleensa huolissaan hengellisistä lapsistaan. Seurakunnat elivät ankaran vainon keskellä ja Paavalia pelotti se, että vasta äskettäin uskoon tulleet tessalonikalaiset eivät sitä kestäisi. Timoteus oli kuitenkin tuonut hänelle hyviä uutisia. Kiinnitin tässä huomiota sanavalintoihin: ”Timoteus on palannut teidän luotanne tänne ja tuonut meille hyviä uutisia teidän uskostanne ja rakkaudestanne”. Usko ja rakkaus esitetään tässä tasa-arvoisina sanoina. Nykyään puhutaan paljon uskosta, mutta tuo rakkauspuoli saattaa jäädä vähän sivuosaan. Se saattaa kuitenkin olla parempi merkki Jumalan läsnäolosta kuin ”pelkkä” usko, varsinkin jos usko ilmenee pelkästään hengellisten totuuksien totena pitämisenä. Rakkaus kertoo myös siitä, että Jumala oli saanut tehdä työtään ja kasvaa tessalonikalaisten sydämissä. Vainon keskellä olevassa seurakunnassa tällaisen täytyi olla erityisen rohkaisevaa.
Marko
